InterswitchSPAK National Science Competition 2.0 Finalists Results 2019





InterswitchSPAK National Science Competition 2.0 Finalists Results 2019

InterswitchSPAK National Science Competition 2.0 Finalists (Provisional) Results for Senior Secondary Schools [SS2] For 2019.

The InterswitchSPAK has released the National Science Competition 1st Stage written qualifying Results for Senior Secondary Schools, SS2 Students nationwide for 2019.

The examination which was conducted nationwide on April 13th, 2019 has been released and uploaded online exactly one month after the examination.

The Results released where classified majorly into three:

1. Provisional Results - All Results - See InterswitchSPAK National Science Competition Exam Results 2019 | 1st Round
2. Top 3 per State Results - See InterswitchSPAK National Science Competition Top 3 Per State Results 2019
3. Finalist.

Below we will be publishing the full list of the FINALIST results for 2019.


These set of people are the ones qualified to move to the Stage Two of the Competition which is the InterswitchSPAK Tv Quiz Competition for 2019.

See Breakdown of events here >>> InterswitchSPAK TV Quiz Competition Guidelines 2019 | Stage II Breakdown

InterswitchSPAK National Science Competition 2.0 Finalists (Provisional)

State Candidate Name School Registration No Candidate Score Qualification Status
Abuja Mezisashe Ojuba LOYOLA JESUIT COLLEGE ABUJA 510160134 91 Qualified Top ( 81 )
Ogun oluwatobi ojo Apt Scholars Universal College 510050392 88 Qualified Top ( 81 )
Osun Pelumi Owolabi Bibo Oluwa Academy Ilesa. 510580015 87 Qualified Top ( 81 )
Abuja Andre Onwu LOYOLA JESUIT COLLEGE ABUJA 510160133 86 Qualified Top ( 81 )
Oyo ABDUR-RAHMAN ADEKUNLE ADENIJI ANSAR-UD-DEEN SOCIETY COMPREHENSIVE COLLEGE SAKI 510600148 86 Qualified Top ( 81 )
Ogun Wisdom Omodiagbe The Ambassadors College 510050389 86 Qualified Top ( 81 )
Osun John Areola Bibo Oluwa Academy Ilesa. 510580013 85 Qualified Top ( 81 )
Rivers Oyindamola Aje Jesuit Memorial College 510650113 84 Qualified Top ( 81 )
Osun Hezekiah ILESANMI Bibo Oluwa Academy Ilesa. 510580018 83 Qualified Top ( 81 )
Ogun ONYEKACHI MADUMERE Scholars Universal Secondary school 510050372 83 Qualified Top ( 81 )
Osun Akintade Abdullah OSOGBO GOVERNMENT HIGH SCHOOL 510290013 83 Qualified Top ( 81 )
Lagos OGHENERO OLOGE ZIONSFIELD COLLEGE 510330006 83 Qualified Top ( 81 )
Osun Silas Ayomide Idowu Bibo Oluwa Academy Ilesa. 510580016 81 Qualified Top ( 81 )
Osun Mary Oluwabusayomi AFOLABI Bibo Oluwa Academy Ilesa. 510580014 81 Qualified Top ( 81 )
Delta Ohwevwo Oghenetejiri Challenge academy 510210018 81 Qualified Top ( 81 )
Abuja Favour Williams LOYOLA JESUIT COLLEGE ABUJA 510160137 81 Qualified Top ( 81 )
Enugu ANIAGOLU MUNACHIMSO VALENTINE His Grace High School 510200214 80 Qualified Top ( 81 )
Abuja AIMOFEMHE AIMOFEMHE Sigmus School for the Gifted 510380016 80 Qualified Top ( 81 )
Ogun Jedidiah Babalola The Ambassadors College 510050390 80 Qualified Top ( 81 )
Abuja Somtochi Umeh LOYOLA JESUIT COLLEGE ABUJA 510160135 78 Qualified Top ( 81 )
Lagos Oseghale Ailuelohia Mind Builders High School 510300220 78 Qualified Top ( 81 )
Imo OZUZU ADAEZE LOGOS INTERNATIONAL SECONDARY SCHOOL 510250172 78 Qualified Top ( 81 )
Rivers PAUL TORTOR-OWEI, Brookstone School Secondary 510650139 78 Qualified Top ( 81 )
Ogun Timothy Medewase The Ambassadors College 510050386 78 Qualified Top ( 81 )
Kwara AJIBOLA AHMAD SHITTU EUCHARISTIC HEART OF JESUS MODEL COLLEGE 510030389 78 Qualified Top ( 81 )
Ogun muhammad ahmed Apt Scholars Universal College 510050391 78 Qualified Top ( 81 )
Rivers Uyiosa Iroghama Graceland International School 510170058 77 Qualified Top ( 81 )
Edo JOSEPH ALIKAH Don Bosco Science Academy 510740001 77 Qualified Top ( 81 )
Rivers Oliseh Utulu Graceland International School 510170057 77 Qualified Top ( 81 )
Abuja Etomike Obinna-chukwu LOYOLA JESUIT COLLEGE ABUJA 510160136 76 Qualified Top ( 81 )
Osun Feranmi Olowookere Vickayor Comprehensive College 510120182 76 Qualified Top ( 81 )
Abia Greatman Nwachukwu Dority International Secondary School 510360078 76 Qualified Top ( 81 )
Rivers Swithin Egwuchim Jesuit Memorial College 510650112 75 Qualified Top ( 81 )
Lagos Deborah Ajao The Lagoon School 510850120 74 Qualified Top ( 81 )
Abia Ezenwa Chikezie MARIST BROTHERS’ JUNIORATE, UTURU 510360043 74 Qualified Top ( 81 )
Ogun EZEKIEL EKANEM ADVANCED BREED COMPREHENSIVE COLLEGE 510070009 74 Qualified Top ( 81 )
Rivers TEIN DANAGOGO GIS Schools Portharcourt 510650275 74 Qualified Top ( 81 )
Osun OGUNKUNLE ELIJAH OLASUNKANMI Goodness Comprehensive College 510590095 74 Qualified Top ( 81 )
Zamfara Ishaq Ibrahim CALIPHATE INTERNATIONA SCHOOLS 510700113 74 Qualified Top ( 81 )
Abia Maduforo Victor MARIST BROTHERS’ JUNIORATE, UTURU 510360044 74 Qualified Top ( 81 )
Kwara Victor Aremu victory model college omu-aran 510890006 74 Qualified Top ( 81 )
Abuja Kamsiyochukwu Eneh LOYOLA JESUIT COLLEGE ABUJA 510160138 74 Qualified Top ( 81 )
Oyo OLAWOYE OLUWATOBI All Souls' High Schools 510130220 74 Qualified Top ( 81 )
Ogun OLUMOSOPE KAYODE Corona Secondary School 510050004 74 Qualified Top ( 81 )
Oyo ABDULWASIU ADEYINKA AJIBADE ANSAR-UD-DEEN SOCIETY COMPREHENSIVE COLLEGE SAKI 510600145 73 Qualified Top ( 81 )
Lagos OLUWATOSIN DAVID ogudu senior 510300199 73 Qualified Top ( 81 )
Rivers Osasere Egharevba Graceland International School 510170060 73 Qualified Top ( 81 )
Rivers Destiny NWAOKORIE ROYAL GIRLS' ACADEMY 510650191 73 Qualified Top ( 81 )
Lagos Anuoluwapo Abiodun Vetland Senior Grammar School 510280434 73 Qualified Top ( 81 )
Kogi Pascal Ojochide Polytechnic secondary school idah 510530150 72 Qualified Top ( 81 )
Abia Chinonso Okafor Dority International Secondary School 510360077 72 Qualified Top ( 81 )
Edo ALABI ANITA GLORYLAND SCONDARY SCHOOL 510730039 72 Qualified Top ( 81 )
Imo chikanmeto ebiringa living word academy secondary school nkwerre 510250051 72 Qualified Top ( 81 )
Osun Ridwanullai ADESOJI Adesope Islamic secondary school 510120056 72 Qualified Top ( 81 )
Oyo Sekinat Nola Oladipupo Alayande School of Science Oke Bola, Ibadan 510140103 72 Qualified Top ( 81 )
Osun ISHOLA IDRIS OLALEKAN Goodness Comprehensive College 510590096 72 Qualified Top ( 81 )
Kwara ABDULQUDUS OLADIMEJI OLANIPEKUN EUCHARISTIC HEART OF JESUS MODEL COLLEGE 510030388 72 Qualified Top ( 81 )
Abuja Richard Taiwo Government science secondary school Pyakasa 510160324 72 Qualified Top ( 81 )
Osun Stephen Olaluwoye AMBASSADORS COLLEGE ILE-IFE 510120238 71 Qualified Top ( 81 )
Osun Lekan Adesina Fadehan College Ife 510120066 71 Qualified Top ( 81 )
Abia Chibueze Okejiri MARIST BROTHERS’ JUNIORATE, UTURU 510360046 71 Qualified Top ( 81 )
Ogun Dabira Akinyemi The Ambassadors College 510050388 71 Qualified Top ( 81 )
Abia Chukwuemeka Ifejiagwa Dority International Secondary School 510360075 71 Qualified Top ( 81 )
Ogun TOLULOPE ADEBESIN POLY INTERNATIONAL COLLEGE 510060078 71 Qualified Top ( 81 )
Lagos EKENEDILICHUKWU OCHOMMA FESTUS Federal Government college, Ijanikin,Lagos 510870015 71 Qualified Top ( 81 )
Oyo Abidogun John Taiwo Grace Dieu Pragmatic School 510150156 71 Qualified Top ( 81 )
Bayelsa AZIBADIGIRI AARON Winners international Academy 510430083 71 Qualified Top ( 81 )
Edo Okosun Samuel Oselumhen Federal Science and Technical College, Uromi (FSTC UROMI) 510730025 71 Qualified Top ( 81 )
Rivers DESTINY HOLY IKE Nigerian Showers Int'l High school 510770064 70 Shortlisted Top ( 81 )
Ondo Mercy Oyetayo Staff Secondary School, FUTA,Akure. 510080215 70 Shortlisted Top ( 81 )
Benue Egbuiba Samuel Mt.St.Gabriel's Sec. Sch. 510440107 70 Shortlisted Top ( 81 )
Abuja UMEH UGONNA Christ The King College Gwagwalada Abuja 510160121 70 Shortlisted Top ( 81 )
Lagos Iyanuoluwa Loko St Gregory's College South-West Ikoyi 510340054 70 Shortlisted Top ( 81 )
Delta OBOH VICTORY LORDS AND KINGS ACADEMY WARRI 510210070 70 Shortlisted Top ( 81 )
Ogun MUTIU ADEBAJO THE CRESCENT INTERNATIONAL SCHOOLS 510050162 70 Shortlisted Top ( 81 )
Ogun Ugota Wisdom Iganmode Grammar School Ota 510050302 70 Shortlisted Top ( 81 )
Akwa Ibom Joseph Agom Topfaith international secondary school 510190039 70 Shortlisted Top ( 81 )
Edo Nwagu Stanley Federal Science and Technical College, Uromi (FSTC UROMI) 510730030 70 Shortlisted Top ( 81 )
Lagos EMEKA UMEOZOR Penny international college 510340316 70 Shortlisted Top ( 81 )
Ogun FALUBI SHADRACK Crowned international group of school 510060110 70 Shortlisted Top ( 81 )
Rivers Nneoma Okeke Jesuit Memorial College 510650109 70 Shortlisted Top ( 81 )
Rivers Vincent Okeke Jesuit Memorial College 510650111 70 Shortlisted Top ( 81 )
Kwara Abdulhameed Ahmed EFFECTIVE INTERNATIONAL COLLEGE ILORIN 510030025 70 Shortlisted Top ( 81 )
Ogun Jokolaye Emmanuel Comprehensive Academy 510060092 70 Shortlisted Top ( 81 )
InterswitchSPAK National Science Competition 2.0 Finalists Results 2019 InterswitchSPAK National Science Competition 2.0 Finalists Results 2019 Reviewed by Lagos Universities Info on Friday, May 10, 2019 Rating: 5

No comments:

NOTE: Comments are being Moderated and at Such Might Not Appear Immediately Until it is Been Reviewed and Approved by a Moderator.
Always Remember to Tick the "Notify Me" Box before Submitting Your Comment to be Notified when the Comment is been Approved or When a Reply has been made to Your Comment.

Powered by Blogger.